Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Ali Rıza Albayrak Kimdir?

Ali Rıza Albayrak
0 1.308

Sivas Uzunyayla kökenli olup Almanya’da dünyaya gelen Ali Rıza Albayrak 9 yıl boyunca Almanya’da yaşamış ve sonrasında Türkiye‘ye dönerek amcasının yanına yerleşmiştir. Amcasının oğlu olan Hüseyin Albayrak ile birlikte, amcasının himayesinde büyümüşlerdir. İki sanatçıyı birlikte tanıtmamızın sebebi, adlarının duyulmasını ve ünlü olmalarını sağlayan şarkılarını birlikte söylemelerinden kaynaklanmaktadır.

Pervane Mahlası ile deyişler ortaya çıkartan Ozan Hasan Albayrak, hem kendi oğlunu hem de yeğeni Ali Rıza Albayrak’ı ozan olarak yetiştirmiştir. Daha küçük yaşlarda iken çok güzel bağlama çalmayı öğrenen ikili, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesine başladıklarında da müzik hayatlarına devam ettiler.

İlk Albüm

Üniversitede  “ Grup Nefes “ adında kurmuş oldukları grupları ile kısa sürede, önce üniversitede sonrasında İstanbul’da tanındılar. Üniversitenin halk oyunları grubu ile birlikte konserlere ve gösterilere çıktılar. Halk müziği alanında nam salan sanatçı, aynı zamanda barok müziğe de ilgilidir. Hüseyin Albayrak ise İran kökenli müzikleri araştırmakta ve daha çok etnik tarzda müziklere oldukça ilgilidir ve söylemektedir.

2003 yılında “ Bâtıni nefesler “  ikilinin ilk albümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonrasında ise “ Şah hatayi “ deyişini çıkartmışlardır. Sanatçıların müzik hayatında ve özellikle albümlerini çıkartmalarında Erkan Ogur yardımcı olmuştur. İsmail Hakkı Değirmencioğlu ve Aynur, konuk olarak katılmışlardır.

Bâtıni nefesler albümünde; gel derviş, ya hü, efsane, aşk, ey zayid, severim sultan cemali, biz, merhaba, nefes arası, mecma-ül Bahreyn, zühd-ü riya, yedi derya isimli eserleri yer almıştır. Diğer albümde ise; ey erenler, ezel bahar olmayınca, muhabbet bağında, yandım da geldim, Muhammet Ali diyenlerdeniz, âlemin nuru, gel güzel, dertlere dermandır ali, benim pirim, eksiklik kendi özümde, bülbül ağlar gül ağlar bestelerine yer verilmiştir.

Eserlerde, Bâtınilik inanışının bilinmeyen yönleri ve özellikleri vurgulanmaktadır. Ali Rıza Albayrak şarkılarını adeta ibadet edercesine içten söylemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çıkartılan ve 2010 yılı içerisinde dinleyicilerin beğenisine sunulan “ inanç ve müzik 1 “ isimli albümünde “ hizmet edelim” isimli şarkısına yer verilmiştir. Ve geniş bir kitle tarafından çok fazla beğeni almıştır. Şarkıcının Youtube üzerinden şarkıları milyonlar tarafından dinlenmiştir.