Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Ali Taran Kimdir?

0 1.316

Asıl mesleği reklamcılık olan bir dönem gündeme Ayşe Özyılmazel ile düşen ve o zaman daha yakından tanımaya başladığımız Ali Taran kimdir?

Kendisinin doğum günü tam olarak bilinmese de 1952 yılında dünyaya gelmiştir. Kırıkkale’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Kepirtepe köyünde doğmuştur. Babası Selahattin Taran ve annesi Bedia Taran’dır. 2 erkek kardeştirler. Anne ve babası da resim öğretmenidir. Babası Köy Enstitüsü’nden mezun olup, sanat tarihi ve el işi ile uğraşmaktadır. Akşamları ise uyumak için babasının onlara İnce Memed’i okuduğunu bilinmektedir. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nde okumaya başlayan Ali öğrenimi yarıda bırakmıştır.

Ali Taran mesleğe nasıl başlamış ve kimlerle birlikte çalışmıştır?

İlk olarak 1970 yılında reklam sektörüne atılan Ali Taran birçok yerde kreatif direktör ve metin yazarı olarak görev aldı. Çalıştığı bazı reklam firmaları ise şöyledir: Delta Ajans, Göreme Reklam, Erta Reklam, Link Ajans, Birleşik Reklamcılar, Merkez Ajans ve Taran Reklam ile Ali Taran Creative Workshop’tur. Aynı zamanda Ali Taran işinde oldukça dikkatli, titiz ve disiplinlidir. Çalışanların daima bakımlı görünmeleri tam vakitlerinde işe geliş ve tam vaktinde yine çıkışlara önem gösterir. Çıkışlar geç bile olmamalıdır onun için.

Ali Taran’ın yayınladığı reklamlar hangileridir?

Kendisinin yazdığı ve yayınlanan tüm reklamlar çok konuşulmuş ve akılda uzun süreli olarak kalan reklamlar olmuştur. Başarılı bir iş kariyeri olan Ali Taran’ın reklam çalışmaları arasında; Caprisun reklamı: ‘Önce hüplet sonra gümlet’, Derby reklamı: ‘Ali Desiderolu’, Tadelle reklamı: ‘Fatih Terimli’, Filli Boya reklamı: ‘En güzel boya, en güzel kırmızı.’ reklamları bulunur. Aynı zamanda Cem Yılmaz, Banu Alkan ve Cem Uzan’la çalışmıştır. Cem Yılmaz’la birlikte Türk Telekom reklamlarını yapmışlardır. Banu Alkan’la İxir reklamı ve Cem Uzan’la ise 2002 yılındaki seçimlerde parti seçim kampanyası yapmıştır. En çok bilinen reklamları arasında ise Aganigi Naganigi sloganıyla Mahsar Alanson’un oynadığı fındık reklamı ve Artık Çok Oluyoruz sloganıyla Kıvanç Tatlıtuğ’un oynadığı Mavi Jeans reklamıdır.

Ali Taran’ın yaptığı diğer işler nelerdir?

Reklam yazarlığı yanı sıra sinema senaryosu da yazmıştır. 2009 yılında No Ofsayt adlı filmin senaristliğini Ali Taran yapıştır. Yine aynı yıl Acun Ilıcalı’nın yapımcısı ve sunucusu olduğu Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı televizyon yarışma programında 2 yıl boyunca jüri üyesi olarak bulunmuştur. 2016 yılında ise yine aynı televizyon programının jüri koltuğuna bir kez daha oturmuştur.

Ali Taran’ın eşi/ sevgilisi kimdir?

1987 yılında Selma Ann Desmond adındaki eşiyle hayatlarını birleştirdiler. 2007 ie 2011 yılları arasında kanserle savaş veren Selma Ann Desmond 2011 yılında vefat etmiştir. Kanserli eşinin son zamanları olan 2011 Haziran ayında ayrılmıştır ve Ayşe Özyılmazel ile birlikte olan Sn. Taran gündemde oldukça duyulmuştur. Eşinden boşanıp tam 18 gün içinde gösterişli bir düğünle evlenmiştir. Kasım 2011’de vefat eden Selma’nın son isteği ise Sn. Taran cenazeme bile gelmesin olmuştur. Aynı zamanda bu olaylar nedeniyle arkadaşlarıyla arası açılan Ali Taran’ı Acun Ilıcalı da programında istememiştir. Ayşe Özyılmazel ile ise 1 yıl süren evliliklerinin ardından 2012’de ayrılmışlardır.

Ali Taran şuanda ne yapmaktadır?

Bu olaylardan sonra gündemden biraz çekilen Taran, 2014 yılında Mazhar Alanson’un eşi olan Biricik Suden’in kendisiyle tanıştırdığı Beyza Karaoğlan ile 2016 yılında hayatını birleştirmiştir.
Yine aynı yıl Acun Ilıcalı’nın kendi kanalı olan TV8’e geçirdiği programı Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışmada tekrar jüri olmuştur. 2017 yılında ise jüri de Hülya Avşar ve Acun Ilıcalı ile birlikte çalıştı. 40 yıldan fazla reklamcılık kariyeri olan Ali, 23 yılını Ali Taran Creative Workshop’a harcamıştır ve hala burada yaşamaya devam etmektedir.

Ali Taran’ın çocukları kimdir?

2 çocuk babasıdır. Bir kızı ve bir oğlu vardır. 1973 doğumlu olan kızının adı Burçak, 1990 doğumlu olan oğlunun adı ise Kuzey Taran’dır.