Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Atakan Büyükdağ Kimdir?

Atakan Büyükdağ
0 968

Kavgam, Hesaplaşma, Hitler’e Sordunuz Mu? kitaplarının yazarı olan Atakan Büyükdağ yıllarca Nazi Almanya kamplarını gezip, araştırmalar yaparak kitaplarını oluşturan genç yazarlarımızdan birisidir. Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir II. Dünya Savaşı’nın gerçekleştiği bölgelerde araştırmalar yapmıştır. Araştırma ve analizlerini güçlü kalemiyle okurlarıyla buluşturmuştur. Bütün bu çileleri çeken Atakan Büyükdağ Kimdir sorusunun aklınıza geldiğini ve meraklı bir şekilde cevabı beklediğinizi biliyorum. Yazar İstanbul Teknik Üniversitesi mühendislik bölümü mezunudur. İşinde başarılı bir mühendis olmasına rağmen tarihi ilgi alanlarından hiç çıkarmamıştır ve senelerce tarih adına araştırmalar yaparak insanların tarihi doğru, açık, anlaşılır bir biçimde okuyabilmesini sağlamıştır. Tarihe olan hevesi de 2007 senelerinde başlamıştır. Özellikle insanların internet üzerinden ya da okunulan tarih kitaplarındaki eksiklik ve yanlışlıkları tespit ederek kitaplarını fevkalade bir şekilde oluşturmaya çalışmıştır.

Atakan Büyükdağ’ın Projesi

Yazar tarih bilgilerinin eksikliklerinden yola çıkarak 2012 yılında bir proje gerçekleştirmiş tarihiolaylar.com sitesini hayata geçirmiştir. Proje tamamen Türkçe tarih kaynaklarını kazandırmak için düşünülmüştür. Atakan Büyükdağ tarih kitaplarını yazarken insanların idrak kabiliyetlerini düşünerek yazmıştır. Çünkü piyasada birçok tarih kitabı olmasına rağmen çoğunda ya eksik bilgi var ya da anlaşılmaz bir dille yazılmıştır. Bu kitaplar yüzünden insanlar tarihi sevmedikleri gibi ömür boyu tarihe dair bişey duymak istemiyorlar. Önyargıların giderilmesi için yazar kitaplarını sade, anlaşılır bir dille okuyuculara sunuyor.

Atakan Büyükdağ Eserleri

Başarı konusunda tarihçilere taş çıkartan yazarın Hitler’e Sordunuz Mu? kitabının 2. baskısı 1 hafta içerisinde gerçekleşmiştir. Ve altı ay içerisinde 24. baskısına ulaşarak zirveleri zorlamıştır. Kitaplar sadece yetişkinlere yönelik değil lise, üniversite öğrencileri, akademisyenler hatta ev hanımlarına yöneliktir. Bu hızlı girişin ardından diğer kitabının hazırlıklarına devam eden yazar Kavgamız adlı eseri yazmaya karar vermiştir. Kitapta yahudi bilim adamlarının Hitler’e nasıl karşı oldukları ve onunla nasıl savaştıklarından bahsetmektedir. Yazarın son kitabı olan ‘Hesaplaşma’ uzun çabalar sonucunda basıma girmiştir. İnsanlara yanlış verilen tarih bilgilerinin yerine doğru olanlarının aktarılmasını sağlayan bir eserdir. Yazar her Türk insanının tarihi güvenilir bir şekilde okuyabilmesi ve yorumlayabilmesi için bu kitapların herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğine işaret etmektedir.