Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Behçet Cantürk Kimdir? Neden Öldürüldü?

0 595

Ünlü iş adamı Behçet Cantürk kimdir? Mafya olarak da tanınan ve oteller zinciri olan Behçet Cantürk hakkında merak edilenler?

Behçet Cantürk, Reşit Cantürk’ün zorlu alıkoyduğu ve 2. karısı yaptığı Ermeni asıllı eşi Hatun’dan olan 2. çocuklarıdır. İlk çocukları ise Nizamettin’dir. Anneleri Hatun merdivenlerden düşükten sonra hayatını yitirmiştir. Ve bundan sonra Behçet’in okul yılları, asi ve kavgacı halleri ve cezaevine girme vakıaları yaşanmıştır. Nakliyecilik, İNŞAAT daha sonraları silah kaçakçılığı ile başlamış ve daha sonra uyuşturucu kaçakçılığını büyük miktarlarda yapmıştır. Kendisi eroin tüccarı olarak tanınmaktadır.

Behçet Cantürk mafyaya nasıl girmiştir?

Şahin Cizrelioğlu’nın onu çağırması üzerine İstanbul’a giden Behçet burada Sarı Avni Karadurmuş ile tanışır. Ve birlikte anlaşarak silah kaçakçılığı yapan Sarı Avni’ye yardımda bulunmuş, ödemeyi karşılığında eroinle yapmışlardır. Ve işlerini bu ilk adımla büyütmeye başlayan Behçet bir dönem Sarı Avnı’nin davetiyesi üzerine İsviçre’ye de gitmiş burada banka hesapları açmıştır. Ve Diyarbakır Lice’de üretim için bir imalathane açarlar. İran’daki karışıklık ile iyice işleri açıldı ve 1980’li yıllarda uyuşturucuda patlama yaşandı. Ve çok fazla mal varlığına sahip olmuştur. Aynı zamanda anne tarafından Ermeni olan Behçet Cantürk, Ermenilerle altın ve pırtlanta kaçakçılığına girmiştir.

Behçet Cantürk özel hayatında neler yaşamıştır?

Annesi Ermeni olan Behçet Cantürk’e bu nedenle bir çok kez Ermeni dönmesi gibi aşağılayıcı sözler söylenmiştir. 15 yaşında ilk cinayetini, 19 yaşında ise ikinci cinayetini işlemiştir. Uyuşturucu aracılığına ise daha 23 yaşında genç bir delikanlıyken başlamıştır. Erken yaşta evlenip,bir oğlu olmuştur. Lice yaşanan bir deprem sonucunda ise ikisinde kaybetmiştir. Ve o sıralar 25 yaşındaydı.

Namı Diğer BECO’nun yaptıkları nelerdir?

BECO; Lice’li BAzmorfin ve Eroin Tüccarı. Bir sürü oteller, otobüs firmaları satın aldı. 1975 yılında rüşvetle askerden kaçtı. Türkiye Komünist Partisi’nin denetiminde olan İlerici Gençlik Derneği’nin yürüyüşlerinin Lice’de organize ederek onlara para yardımında bulunmuştur. 1977 yılında ise Karedeniz mafyasıyla silah kaçakçılığı yaptı. Devrimci Doğu Kültür Derneği’ne üye olan BECO, buraya birçok yardımda bulundu. Güçlenmesi için derneğin silah, mühimmat, uyuşturucu yardımında bulundu. Ve kaçak yollarla Suriye’ye giderek orada ASALA DDKD ile anlaşmalar yapıp yüklü miktarlarda uyuşturucu ticaretine başladı. Kapalıçarşı’da yaptığı pırlanta ve altın kaçaklığının fark edilip oraya baskın yapılması üzerine, ASALA’nın Kapalıçarşı’da gerçekleştirdiği bombalı ve silahlı eylemi de kendisi düzenlemiştir. !983 yılından 1994 yılına kadar uyuşturucu tekeline sahip olan Behçet Cantürk, Lice’yi eroinin başkenti haline getirmiştir. Kayınbiraderi ve abisiyle de ortak işler yaptığı bilinmektedir. Müteahhitlik ile devlet kapılarını aralayan Behçet Cantürk, Sarı Avni sayeseninde İsviçre ve İtalya’da bulunun ve uluslararası kaçaklık yapan bu kişilerle tanıştı. Öldürülecek 67 Kürt işadımı listesinin başında da kendisi bulunmaktadır.

BECO emniyet tarafından hiç fark edilmedi mi?

Behçet Cantürk, 22 Haziran 1984 tarihinde Ankara sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındı. 1993’ün Mart ayında ise Akdeniz sularında batırılmış olan Kısmetim 1 adıyla bilinen gemide 3 ton uyuşturucunun bulunduğu ve Hüseyin Baybaşın ile ortak olduğu iddia edildi Yine 1992 yılında İranlı Hüsno adındaki kişiyle Türkiye’ye 6 ton bazmorfin ve 5 ton esrara getirdiği iddia edilmiştir. Asala ve PPK’ya yardım ettiği hakkında sorgulanmıştır. İşkenceli sorgulan geçiren Behçet Cantürk her defasında da berat etmiştir. Narkotik ve MİT’te kalın olan dosyaları bulunmaktadır. Avusturya istihbaratından bile kendisi adına dosya gelmiştir.

Behçet Cantürk nasıl öldü / nasıl öldürüldü?

Polisin aldığı son ihbarla birlikte alarma geçilmişti. Son sevkiyatı olan 5.5 ton bazmorfini olacaktı ve 14 ocak 1994 tarihinde evi arayıp, erken geleceğini söyledi. Şöfor Recep Kuzunu ‘kullandığı zırhlı araç tahminlere göre polis kıyafetli kişilerce durduruldu ve 10 dk içinde evde olması gerekirken saatlerce ikisinden de haber alınamadı. Cantürk ailesi onu sabaha kadar aradı, ertesi sabah ise Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Kırkpınar kasabası yakınlarında şakağına sıkılan tek kurşunla öldürülmüştü. ikisininde cesetleri oradaydı.

Cenazesi ise Kürtlerin geleneksel renkleri olan sarı, kırmızı ve yeşil simli bir örtüyle sarıldı ve üzerine aynı renkten çiçekten serildi. Defni Karacaahmet Mezarlığı’na yapılmıştır.