Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Belma Şahin Kimdir?

0 3.771

Ereğli’de dünyaya gelen Belma Şahin müzik ile yetişmesi nedeni ile bu alana yatkınlığı ön plana çıkmıştır. Bunda en büyük etken anne ve babasıdır. Selma ve Vural Şahin, uzun yıllar boyunca musiki cemiyetlerinde bulundukları ve hizmet etme şansı elde ettikleri için kızlarını da bu sevgi ile büyütmüşlerdir.

İlk ve ortaokuldaki öğrenim hayatı yanı sıra liseyi de Ereğli’de okumuştur. Sonrasında Hacettepe Üniversitesinde Çocuk sağlığı ve gelişimi bölümünü kazanmıştır. Bu nedenle Üniversite hayatını tamamlamak için Ankara’ya yerleşmiştir. Ancak müziğe olan ilgisi ve hasreti nedeni ile ancak 3 yıl kalabildiği üniversite hayatını bırakmıştır. Hayallerinin peşinden gitmek için İstanbul’a yerleşmiştir. İlk zamanlarda sıkı bir çalışma ve sınavlara hazırlık süreci ile İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarının temel bilimler bölümünü kazanmıştır. Profesyonel anlamda müzik eğitim sürecine başlamıştır.  Öğrenim gördüğü bölümden başarı ile mezun olan Belma Şahin İstanbul’da kalmaya devam etmiş ve bir süre tanınmış yönetmen ve müzisyen Metin Erolat’a sahnede vokal olarak eşlik etmiş ve sonrasında, İstanbul’un bilinen mekânlarında sahne almaya başlamıştır.

Sanatçının en önemli özelliği çok geniş bir ses aralığına sahip olması ve her aralıktaki ses tonlarını güzel bir tını ile çıkartmasıdır. Ses rengini daha çok dramatik olarak kullananır. Sarkıcı çıktığı her mekânda, hem çok beğenilmiş hem de geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

Çeşitli sebeplerle sahne hayatına kısa bir mola veren güzel sanatçı, 2012 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosuna sözleşmeli olarak katılmıştır. Kenan Işık tarafından izleyicinin beğenisine sunulan, “ Antigone “ ve “ Cimri “ isimli tiyatro oyunlarında rol almıştır.

İki cihan şarkısı

Sözleri ve bestesi Berksan’a ait olan “ İki cihan ” isimli single şarkıyı, Beksan’ın kardeşi Turaç Burkay ile söylemesi teklifine olumlu yanıt vermesi ile piyasaya girmiş oldu. Şarkı daha internete düşer düşmez tıklanma rekorları kırdı ve Belma Şahin ismi marka olarak bilinenler arasında yerini aldı. Şarkının klip yönetmenliği Murat Joker tarafından yerine getirildi. Güzelliği ve başarısı ile sanatçı, adından sıkça söz ettireceğe benzemektedir.