Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Emir Ersoy Kimdir?

Emir Ersoy
0 439

Türk pop müziğimizde Kalipso Kralı adıyla ün kazanmış Metin Ersoy’un oğlu piyanist Emir Ersoy, Türkiye’nin ilk Türkçe sözlü Latin-Caz albümünü yapan müzisyen olarak tarihe not düşmüştür. Türk pop müziğine yeni soluk getiren şarkıcı Emir Ersoy, 14 Ekim 1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Başarılı sanatçı ‘Projecto cubano’ isimli Latin müzikleri üzerine kurduğu orkestra ile ülkemizde beğeni toplamıştır.

Emir Ersoy’un Sanat Hayatı

Ünlü sanatçı Metin Ersoy’un ilk çocuğu olan başarılı piyanist Emir Ersoy müziğe nasıl başladığını bir röportajda şu şekilde anlatıyor;  ‘5 yaşlarındayken babamın orkestralarında, gidip sahne kenarında otururmuşum, piyanisti ve davulcuyu seyredermişim. 1-2 yıl sonra bana çalmam için parçalardan küçük bir bölüm ayırmaya başladılar. Daha sonra parçaların tamamını çalmama izin verdiler. Böyle adım adım derken tüm konseri ben çalmaya başladım.’ Yakışıklı piyanistin sanat hayatının şekillenmesin de babası Metin Ersoy’un etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Emir Ersoy, okul hayatında da sürekli müzik öğretmenleriyle bağ kurmuş ve tüm korolarda, etkinliklerde yer almıştır. Sevilen sanatçı 2009’da Türkiye’nin ilk Latin Caz albümünü yaptı ve bu albüm tüm dünyada satıldı. ABD’ye turneye giden Emir Ersoy, Avrupa Caz Festivali’nde 2000 yılında Grammy ödüllü Latin Caz piyanisti Michel Camilo ile birlikte konser verdi. Ünü Türkiye sınırlarını aşan başarılı piyanist daha sonra Türkiye’de ilk Türkçe sözlü Latin parçaları albümünü çıkardı.

Emir Ersoy
Emir Ersoy

Emir Ersoy’un Albümleri

Ünlü piyanist 3 tane albüm çıkarmıştır. Bu albümler kamuoyu tarafından beğeni toplamıştır. Bu albümler, ‘Cuban Portrait’ (2009), ’ Karnaval’ (2012), ‘Rockuba’ (2017) dır. Şarkıcı ününü çıkardığı ilk albümü olan Cuban Portrait ile 2009 yılında kazanmıştır.

Emir Ersoy’un Ailesi

Ünlü sanatçı annesi babası ile birlikte tek kız kardeşi ile 4 kişilik bir aileye sahiptir. Kız kardeşi oyuncu Tuğçe Ersoy dur, babası müzisyen Metin Ersoy dur, annesi ise ev hanımıdır. Yakışıklı piyanist tam bir çekirdek aileye sahiptir. Ersoy bir röportajda bugün sahip olduğu her şeyi ailesine borçlu olduğunu belirtmiştir.

Emir Ersoy’un Yaşı Kaçtır?

Sevilen piyanist Emir Ersoy, 14 Ekim 1977 yılında dünyaya gözünü açmış ve yaşını göstermeyen sanatçı şuan 40 yaşındadır.

Emir Ersoy’un Burcu Nedir ?

Adeta müziğin içine doğan kalipso kralı, Terazi burcudur.

Emir Ersoy’un Memleketi Neresidir?

Başarılı sanatçının babası Metin Ersoy da İstanbul doğmuş ve yaşamaktadır. Emir Ersoy da burada dünyaya gelmiş ve sanat hayatını İstanbul da sürdürmektedir.