Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Fettah Tamince Kimdir?

0 395

Sembol İnşaat ve Rixos Oteller Grubu’ nun Yönetim Kurulu Başkanı koltuğunda oturan Fettah Tamince, Van’ ın Çaldıran ilçesinde 1972 yılında hayata gözlerini açtı. Salih ve Zahide’ nin ilk çocuğu olan Tamince’ nin 8 kardeşi vardır. İlkokul ve ortaokul yıllarını Çaldıran’ daki mahalli okullarda geçiren Tamince, 13 yaşında baba mesleği olan manifaturacılık yapmaya başladı ve yine aynı yıllarda Van’ ın köylerinde geçimini sağlamak amacıyla kumaş sattı. Verdiği bir röportajda o günleri anlatan Tamince şu ifadeleri kullanmıştır:

“ Amcamın oğluyla harçlığımızı çıkartmak için köy köy gezerek kumaş sattık. Van’ ın köylerindeki halkın parası olmadığı için kumaş karşılığında tereyağı ve peynir aldık. Sattığım kumaşlar karşılığında para almadığım için babam beni eve almadı. Sonraki günlerde tereyağı ve peynirleri satarak para kazanmaya başladığımda babam beni eve aldı ve onun gözdesi oldum.”

Gençlik Yıllları

Çocukluk yıllarında olduğu gibi ilerleyen dönemlerde de oldukça sıkıntılı zamanlar geçiren Tamince, takip eden yıllarda Antalya’ ya tezgahtar olarak çalışmak amacıyla dayısının yanında gitti. Antalya’ da tezgahtarlık yaparken Van’ da tamamlayamadığı lise eğitimini tamamlama fırsatı elde eden Tamince, Gazi Lisesi’ nde lise eğitimini tamamladı. Turistler ile yakın iletişim kurması neticesinde Almanca öğrenmiştir. Dayısı ile yaşadığı problemlerden dolayı çalıştığı mağazayı bıraktı ve hemen karşısındaki mağazada yine tezgahtar olarak çalışmaya başladı.

Tezgahtarlıkta ilerledikten sonra kendi işini kurmak ve kazancını arttırmak amacıyla biriktirdiği sermaye ile Almanya’ ya halı satmak için giden Tamince, Almancasını ilerlettikten sonra Münih Üniversitesi’ nde lisans eğitimi aldı ve 1994 yılında Türkiye’ ye geri döndü.

Almanya’ dan sattığı halılar karşılığında aldığı bir otomobil ve yüklü bir miktar sermaye ile dönmüştür. Sermayesini yeni yatırım alanlarına yönlendirdi ve kuyumculuk yapmaya başladı. Halı sattığı sırada genişlettiği çevresine bu kez mücevher satmaya başlayan Tamince, mal varlığını kısa süre içerisinde ciddi oranda arttırdı. Uluslararası Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olan Fettah Tamince, Türkiye dışında Kazakistan, Ukrayna ve Rusya’ da da birçok büyük projeyi hayata geçirdi.

2000 yılı ise Tamince için dönüm noktası oldu. 180 odalı lüks otel Labada projesini hayata geçiren Fettah Tamince, 2001 yılında ise Ukraynalı yatırımcılar ile yaptığı ortak proje ile Rixos Otel zincirinin ilk adımını attı. Devam eden yıllarda birçok önemli projeyi hayata geçiren Tamince, deyim yerindeyse servetine servet katarak hayatına devam etti.