Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Funda Mentaloğlu Kimdir?

Funda Mentaloğlu
0 45.262

1979 İstanbul doğumlu olan yazar mahlas olarak Funda Mentaloğlu ismini kullanmaktadır. Gerçek ismi Zehra Serap Azba’dır. Birçok değişik kitabıyla gündeme damga vuran yazar, farklı tarzlarda kitaplar yazmakta ve okuyuculara sunmaktadır. Yıllar önce Gazi Üniversitesi İşletme bölümünü okuduğu halde matematik bilgisi yetersizliğinden dolayı bölümü bırakmak zorunda kalmıştır. Bıraktıktan sonra bir süre modellik yapan yazar, 2000 senesinde amatör yazılar yazmaya başlamıştır. Modellik yaparken kullandığı isim de Elizabeth Bozkurt’tur. Yazarın birçok farklı alanlarda uğraşı da bulunmaktadır. Mesela karikatür çizme, dergi çıkarma gibi faaliyetleri de gerçekleştirerek hayran kitlesini artırmayı başarmıştır.

Funda Mentaloğlu Eserleri

Üç Buçuk Atan Aşklar, Amk Aşklar, S*ktirgitli Aşklar, Küfürsüz Aşklar isimlerinde eserleri olan yazarın bazı kitapları ilgi görmese de son zamanlarda bir hayli okuyucuya ulaşmıştır. Yazar Üç Buçuk Atan Aşklar kitabında Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya ve Türkiye’de kadınların çektiği sıkıntılar ve sorunları anlatmaktadır. Amk Aşklar kitabında cesur davranarak eğlenceli bir kitap yazmayı başarmıştır. Günlük tarzını anımsatan kitap yazarın bir nevi yaşadıklarından alıntıları yansıtır. Bu eserlerin tanıtımından sonra Funda Mentaloğlu kimdir ve nasıl böyle sevilen bir yazar olmuştur ondan bahsedeceğim.

Kitaplarında Kullandığı Üslup

Yazar eserlerini yazarken sivri dilli bir üslup kullanarak kadınların sesi olmayı başarmıştır. Sivri dili kullanırken cesur davranarak belki yüzlerce kişiyi de karşısına almıştır. Eserlerini genç, yetişkin her kesim tercih etmektedir. Özgürlükçü bir ruha ve yaşantıya sahip olan Mentaloğlu, diğer insanlarında hayatlarının bu şekilde sürdürmesini istemektedir. Yobaz ve gerikafalı toplumların hiçbir zaman ilerleyemeyeceğini aksine geri kalacağını düşünür. Ve eserlerini de bu konulardan yola çıkarak oluşturur. Eserleri genel olarak kendi hayatının yansımalarıdır. Aslında Funda Mentaloğlu eserlerini de yaş dönemlerine göre gruplandırarak yazmıştır. Mesela S*ktirgitli Aşklar yazarın 19-31 yaş arasında yaşadıklarını, Amk Aşklar 31-36 arasında yaşadıklarını anlatmaktadır. Kitaplarda kullanılan sokak ağzı da okuyucuların dikkatlerinden kaçmamıştır. Bu üslupla eserlerini yazmasının nedeni de eskiden ailesinde kadınların küfürlü konuşmalarının yasak olmasıdır. Yıllarca bu yasaktan etkilenmiş olmalı ki yazar eserlerinde bu dili tercih etmiştir.

Funda Mentaloğlu’nun Fotoğrafları