Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Mert Cihan Kimdir?

0 468

Mert Cihan, 1988 yılının mayıs ayında dünyaya gelen sanatçı, 2 kardeştir ve küçük olanıdır. Babası Niğdelidir ve iş adamıdır. Annesi ev hanımıdır. Babasının ona almış olduğu oyuncak enstrümanlar ve sonrasında gerçek müzik aletleri sayesinde küçük yaşlarda iken hem müziği çok sevmiş hem de müzik kulağı edinmiştir. En sevdiği müzik aleti piyanosu olmuştur.

7 yaşında iken Beşiktaş Spor Kulübünün seçmelerine katılarak, alt yapısında oynamaya hak kazanmıştır. Aynı anda hem müzikle ilgilenmiş, hem futbol oynamış hem de okuluna devam etmiştir. 11 yaşında iken Darülacezede verilen bir anneler günü programında şarkı söylemiştir. Nişantaşı Nuri Akın Lisesini bitiren Mert Cihan 2004 yılında girmiş olduğu sınavda başarılı olarak, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitim bölümüne girmiş ve süresinde eğitimini tamamlayarak, başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Okulda iken konserlerde solist ve korist olarak kendisini geliştirme şansı bulmuş ve 2015 yılında katılmış olduğu O Ses Türkiye isimli şarkı yarışmasında Athena Gökhan tarafından takıma seçilerek ünlü olma yolunda ilk adımını atmıştır. Yarışma sonrasında ise 2016 yılında “  Martaval ” adında bir albüm yapmış ve profesyonel müzisyenliğe başlamıştır.

Mert Cihan’ın Günaydımın Ol Şarkısı ile Yıldızı Parladı

O ses Türkiye yarışmasında, “ günaydınım ol “ isimli şarkı ile yıldızı parlayan sanatçı 2017 yılı içerisinde yine aynı şarkıya klip çekerek gündeme gelmiştir. Şarkısı kısa sürede çok geniş kitleye yayılmış ve Mert Cihan şöhret basamaklarını bir bir tırmanmıştır. İlk olarak doktor şarkısını icra etmesi ile 3 jüriyi kendisine döndürmeyi başarmış ve salondakilerden de büyük alkış almıştır.

Sanatçı, “ masum değiliz “ şarkısı ile dijital platformda ve müzik marketlerde yerini aldı. Yarışmada söylemiş olduğu günaydınım ol parçasına da sonrasında klip çekti. Klip esnasında yakışıklı şarkıcıya 2011 Miss Türkey finalisti Zeynep Korkmaz eşlik etti.  Florya sahillerinde 41 kişi ile çekilen klip Kemal Seçkin yönetiminde gösterime girdi. Söylemiş olduğu müziklerde tür ayrımı yapmadığını belirten Mert Cihan, Sezen Aksu’nun “ geçer geçer “ şarkısını söylemeyi sevdiğini söyledi. Sanatçı Cihan, oğlak burcudur.