Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Nazan Kesal Kimdir?

0 5.355

Nazan Kesal, 28 Mart 1969 tarihinde Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde doğdu. Asıl adı Nazan Kırılmış olan oyuncu ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Salihli’de tamamladı. Salihli Ticaret Lisesi’nden mezun olduktan sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’nü kazandı. 1911 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Beykent Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

1996-2004 yılları arasında ise Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuğuna devam ederken, 2013 yılında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarında şiir ve performans gösterisi yaptı. 2004 yılının başlarında Bursa Devlet Tiyatrosu’na atandı. Burada “Bernarda Abla’nın Evi” isimli ilk oyununu sergiledi. Sanatçı Bursa Devlet Tiyatrosu’nun ardından Ankara Sanatevi Tiyarosu, Tiyatro Ayna, Tiyatro İstanbul, Diyarbakır Sanat Merkezi gibi birçok toplulukta görev aldı.

Birçok sinema ve televizyon dizilerinde yer alan oyuncu, 2005 yılının Aralık ayında hayatını oyuncu Ercan Kesal ile birleştirdi. Bu evlilikten 2006 yılında Poyraz adında bir oğlu oldu. Bu mutluluğuyla birlikte yine 2006 yılında yer aldığı, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “İklimler” sinema filmiyle 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü”nü aldı. Bu ödülün ardından 2011 yılında, 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü alarak başarısını taçlandırdı. 2012 yılında ise 17.Sadri Alışık Ödülleri’nde “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi. Yine aynı yılda düzenlenen 44.Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde de “En İyi Kadın Oyuncu” seçilerek onurlandırıldı.

İş Hayatı:

Güzel oyuncu 2013 yılında yer aldığı “Daire” isimli sinema filminde Betül karakterini canlandırdı. Film vizyona girdikten sonra 2014 yılında düzenlenen 25. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde de birçok başarıya imza attığı gibi burda da “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü almaya hak kazandı. 2013-2014 yılları arasında sinema filmleriyle izleyicilerin karşısına çıktıktan sonra, 2015 yılında televizyon dizisi olan “Analar ve Anneler” ile birlikte televizyon ekranlarında yerini aldı. 2015 yılında diziyle birlikte Çağatay Ulusoy ile Leyla Lydia Tuğutlu’nun başrollerini aldığı “Delibal” filminde rol aldı. Birçok dizi ve filmlerde rol alan güzel sanatçı 2017 yılında yayınlanan “Fazilet Hanım ve Kızları” dizisiyle başrolde yer alarak rol arkadaşlarıyla birlikte izleyicileri ekranlara kilitlemeyi başardı.