Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Nehir Erdoğan Kimdir?

0 1.730

16 Haziran 1980 yılında İzmir’ in Foça ilçesinde dünyaya gelen Nehir Erdoğan, aslen Malatyalıdır. İlkokul ve lise yıllarını İzmir’ de geçiren Erdoğan, İzmir Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi’ inde eğitim gördüğü sırala tiyatroyla ilgilenmeye başladı. Lise yıllarında okulunun tiyatro kulübüyle birlikte liselerarası yarışmalara katılan Nehir Erdoğan, daha o yıllarda gösterdiği performansla arkadaşları ve öğretmenleri tarafından takdir edildi. Erdoğan, lisans eğitimini ise 1998 ve 2002 yılları arasında İstanbul Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler fakültesinde aldı. Daha sonra küçük yaştan itibaren tiyatro ve oyunculuğa olan ilgisini geri plana atmayarak Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nde Radyo TV ve Sinema eğitimi aldı.

İş Hayatı

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli kanallarda staj yapan Erdoğan’ ın ilk projesi ise o dönem TRT 1’ de yayınlanan “Telepazar” programı oldu. Canlı olarak yayınlanan ve kültür, sanat, spor konularını içeren program 2 yıl sürdü ve Nehir Erdoğan, genç yaşta Hıncal Uluç ve Ali Kocatepe gibi iki önemli televizyoncuyla program sunma fırsatı elde etti. İkinci projesinde ise yine TRT 1’ de 2002 ve 2004 yılları arasında yayınlanan “Koçum Benim” dizisinde Tarık Akan ile birlikte oynadı. 2003 yılında Kanal D’ de yayınlanan “Estağfurullah Yokuşu” adındaki dizide de rol aldı. 2017 yılında vizyona giren “Çi Dizisinde” yer almaktadır.

Nehir Erdoğan’ ın ilk sinema filmi ise 2003 yılında beyaz perdeye gelen “Hababam Sınıfı Merhaba” oldu. Hülya Koçyiğit, Zeki Alasya ve Mehmet Ali Erbil gibi önemli isimlerle aynı projede yer alan Erdoğan, verdiği bir röportajda sinema filminin hayatında önemli bir nokta olduğunu belirtti. Yine aynı yıl içerisinde NTV’ de “Life Style Cinema” programıyla kameralar önünde yer aldı. Takip eden yılda da Show TV ekranlarında “Pop Star” programının sunuculuğunu yaptı. Erdoğan, ilk yurtdışı projesine 2007 yılında Los Angeles’ da “Broken Angel” isimli filmle imza attı.

Özel hayatında sadelikten yana olduğu bilinen Nehir Erdoğan, 2014 yılında film camiasının içinde bir yönetmen olan Ahmet Sesigürgil ile evlendi. Erdoğan, yaklaşık 3 yıl süren evlilik hayatını 2017 yılında sonlandırdı. Erdoğan’ ın en önemli hobisi müzik dinlemektir. Bunun yanında vakit buldukça da çocukluk yıllarından kalan bir alışkanlıkla tiyatro seyretmeye gider.