Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Osman Hamdi Bey Kimdir?

0 307

Meşhur Kaplumbağa Terbiyecisinin Sanatkarı, hep o muammada kalan isim Osman Hamdi Bey Kimdir? Detaylı biyografisi, yaşamı, eserleri ve ölüm tarihi.

30 Aralık 1842 doğumlu olan Osman Hamdi Bey İstanbul’da doğmuş ve iyi bir eğitim almıştır. Babası Sadrazam olması nedeniyle iyi bir çevrede yetişmiştir. İlkokulu Beşiktaş’ta maliye okulunda okumuş, ta o dönemlerden kara kalem çalışmalarına merak salmıştır. Babası Sadrazam Ethem Paşa yurt dışına eğitim alması için gönderilen ilk öğrencilerden olup maden mühendisiydi. Bu nedenle bir görevle çıktıkları yurt dışında oğlunun istediğini reddetmeye onu tahsili için Paris şehrine Hukuk Fakültesine gönderdi. Osman Hamdi Bey burada bir taraftan arkeoloji dersleri de alırken, bir taraftan da çizimlerine devam etti. Sonunda Hukuk Fakültesini bırakarak ressamlığa yöneldi. Ve 12 yıl burada kalıp önemli çalışmalara katıldı ve ülkesine temsil etti. Hocaları tarafından çok takdir gören Osman Hamdi Bey artık iyi bir ressam olmuştur. Ailesini ise yaptığı resimlerle ülkesini temsil ederek yumuşatmayı başarmıştır.

Osman Hamdi Bey’in İş ve Aile Hayatına Ait Bilinenler Nelerdir?

İlk evliliğini henüz 22 yaşındayken Fransa’da Marie ile yaptı ve Fatma ve Hayriye adında iki tane kızları oldu. Çocuklarının kendi kültüründe büyümesini isteyen Osman Hamdi Bey Ülkesine geri döndü. Döndükten sonra namı duyulan ve aldığı eğitimler bilinen Osman Hamdi Bey Yabancı İşler Müdürlüğü’ne görev başladı ve ilk görev bölgesi Bağdat oldu. Bunu fırsat bilerek burada Arkeoloji çalışmaları yaptı ve eserleriyle dil bildiği için çağrıldığı saraya geri dönerek bir süre burada görev aldı. Dönemin padişahı Sanata duyarlı olan Padişah sayesinde Viyana’daki sergiye katıldı ve burada tanıştığı yine bir Fransız’la evlilik yaptı. Melek,Leyla, Ethem ve Nazlı adında 4 çocuğu bu eşinden olmuştur.

Osman Hamdi Bey Eserleri

 • Kahve Ocağı (1879)
 • Haremden (1880)
 • İki Müzisyen Kız (1880)
 • Kuran okuyan Kız (1880)
 • Çarşaflanan Kadınlar (1880)
 • Vazo Yerleştiren Kız (1881)
 • Gebze’den Manzara (1881)
 • Çekik Gözlü Kız-Tevfika (1882)
 • Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I
 • Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II (1890)
 • Feraceli Kadınlar (1904)
 • Pembe Başlıklı Kız (1904)
 • Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
 • Mimozalı Kadın (1906)
 • Şehzade Türbesinde Derviş (1908)
 • Silah Taciri (1908)
 • Beyaz Entarili Kız (1908)
 • Sarı Kurdeleli Kız (1909)
 • Kaplumbağa terbiyecisi
 • Leylak Toplayan Kız

Kazı ile Bulduğu En Önemli Eser Nedir?

Osman Hamdi Bey, Bağdat, İstanbul, Nemrut, Lagina ve Sayda’da bir çok kazı gerçekleştirdi. Ve bulduğu birçok eser kendi emeği olan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bunlardan en önemlisi Sayda’da bulduğu İskender Lahdi’dir. İlk Türk Arkeoloğu olarak kabul görülen Osman Hamdi Bey, bu eseri kral mezarları üzerine 1887 yılında yaptığı çalışmada bulmuştur. Makendonya Kralı Büyük İskender’in Perslerle savaşına ilişkin tasvirler olması nedeniyle MÖ 4. yüzyılda yaşamış olan kral lahdinin mezarı ‘İskender Lahdi’ adıyla bilinmektedir. İstanbul Arkeoloji Müzesinin en önemli eseridir. Aynı zamanda günümüzde bile hala binlerce turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı’ndaki heykeller onun sayesinde açığa çıkmıştır. Kendisine çalışmalarından dolayı Çağdaş Türk müzeciliği ünvanı verilmiş ve kendisinin başarılı çalışmalarıyla dünyaca üne sahip olmuştur. Birçok ülkeden madalya alıp, birçok üniversite de onu doktorluk ünvanına layık görmüştür. Bu sayede kendisi dünyaca ünlü bir Türk arkeolog ve müzecimizdir.

Güzel Sanatlarla İlgili Neler Yaptı?

O ilk Güzel Sanatlar Akademisi müdürüdür. İstanbul Arkeoloji Müzesinde 30 yıl görev yapıktan sonra Saray Müzesi(Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi) ‘ne görevli olarak getirildi. Daha Sonra Mimar Vallaury ile okulun binasını tasarlayarak sanatın bütün dallarında eğitimleri başlatmıştır. Fransa’da eğitim alan tarihi eserlerin nasıl korunması gerektiğini bile Osman Hamdi Bey yeni yasalarla eserlerin yurt dışına çıkışını engelledi.

En önemli eseri hangisidir?

Kendisi bütün bu çalışmalarının yanında hiçbir zaman resimden kopmamış zaman zaman evine kapanıp uzun süreli resim yaptığı olmuştur. En ünlü ve önemli eseri ‘Kaplumbağa Terbiyecisi‘dir. 1908’de yaptığı eseri Silah Tüccarı’da oldukça ünlüdür. Feraceli Kadın(1904), Leylak Toplayan Kadın, Kahveci Güzeli, Arzuhalci gibi eserleri bugün halen İstanbul’daki müzelerde sergilenmektedir.

Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecesi olarak tanınmış eseri.

Osman Hamdi Bey Nerede Vefat etmiştir?

24 Şubat 1910 tarihinde karısı Naibe Hanım‘ın yanında Gebze’nin Eskihisar köyündeki köşkünde vefat etmiştir. Ölmeden önce kendini iyice resme vermiştir. Ve aile yakınları başta birçok kişinin portresini çizmiştir. Bu konak şuanda Osman Hamdi Bey Müzesi olarak açıktır.

Kaplumbağa Terbiyecisi Hakkındaki Muammalar Nelerdir?

1906 yılında yapmış olduğu bu eserinde Osmanlı’nın en varlık dönemi olan Lale Devrini tasvirlemiştir. O dönemde akşamları eğlenceler düzenlenerek kaplumbağaların sırtına mumlar konulur etrafa salınırlarmış. Eserinde ise Osman Hamdi Bey o kaplumbağaları ve onların hareketlerini yöneten eğiticilerini çizmiştir. Farklı iddialara göre kaplumbağalarla eğitilmeye ihtiyacı olan çalışma arkadaşlarını kastettiği söylenmektedir. Bir başka yorumda ise değişime direnen halkı kaplumbağa olarak betimleyerek, elinde müzik aletleri ile yorgun olarak tasvir ettiği adamla değişim ancak sanatla olacağını vurgulamıştır.

Osman Hamdi Bey Fotoğrafları