Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Pedagog Adem Güneş Kimdir?

Adem Güneş
0 1.433

Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ 1969 yılında Ankara’da doğmuştur. Türkiye’de ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamıştır. Ardından Hollanda’da Rotterdam Üniversitesi’nin Pedagoji bölümünden mezun olmuştur. Bu sırada “alternatif eğitim sistemleri” konusunda inceleme fırsatı bulmuştur. Hollanda’da 18 yıl yaşayan Güneş, Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaptıktan sonra Sakarya Üniversitesi Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır. Doktora konusu “Bağlanma Terapisi” şeklindedir. Bununla birlikte Süleyman Demirel Üniversitesi’nde 450 saatlik Aile Danışmanlığı Eğitimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise “Bağlanma Terapisi” eğitimi almıştır. Amerika’da aldığı başlıca eğitimler arasında WISC-R (WECHLER Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği) GESEL, METROPOLITAN, PEABODY, AGTE testleri Uygulama, Yorumlama ve Raporlama yer almaktadır.

Uzmanlık alanı ile ilgili bazı uluslararası meslek örgütlerine üyeliği bulunan Adem Güneş, Amerikan Psikologlar Derneği (APA- American Psychological Association), Uluslararası Aile Terapisi Derneği (IFTA-International Family Therapy Association), Amerikan Danışmanlar Derneği (ACA- American Counseling Association), Oyun Terapisi Derneği (APT- Association for Play Therapy) üyesidir.

Adem Güneş’in ortaya atmış olduğu “Çocuk Eğitimi” yaklaşımı, İngiliz Bristol Üniversitesi’nde araştırma konusu olmuştur. Güneş, bazı dergilerde çocuk eğitimine ait çeşitli yazılarla katkıda bulunmuştur. Ayrıca ulusal radyo kanallarında da çocuk eğitimi programları yapmıştır.

Türkçe eserlerinin yanı sıra ünlü pedagoga İngilizce 2 yayınlanmış eseri mevcuttur. Bunlar The Education Of Privacy For Children ve The Wonder of Childhood’dur. Güneş özellikle “Çocuk Eğitimi” konusunda kitapları Türkiye’nin en çok satan yazarlar arasında bulunmaktadır. Ünlü pedagogun çalışmalarına göre “çocuğa duyarlılığın artması” bir toplumun psikolojik iyi oluşuna katkı sağlayacaktır.

Adem Güneş, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine de katılmış ve önemli katkılarda bulunmuştur. Bunlardan biri TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından yürütülen Çocuk Erken Tanı Uyarı Sistemi (ÇETUS) projesi olmuştur. Güneş ayrıca Türkiye Radyo ve Televizyonu’na ait “TRT Çocuk” kanalında ve Türk Telekom A.Ş.’nin sosyal sorumluluk projeleri için “proje danışmanlığı” yapmıştır.

Yaptığı çalışmalarla topluma hizmet eden ünlü pedagog çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Bunlar, “Medya Etik Konseyi” tarafından Aile ve Çocuk Programları dalında layık görüldüğü “Medya Etik Ödülü”, Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından verilen “Çocuk Dostu” Ödülü (2011) ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Senatosu tarafından verilen “Fahri Doktora” unvanı şeklindedir.

Güneş, Pedagojik Danışman ve Aile Danışmanı olarak hâlihazırda bazı dergilerde de yazarlık yapmaktadır. Bunlar “Parents Türkiye”, “Mother & Baby”, “Aktüel Yaşam” ve “Anadolu Jet” dergileri şeklindedir.

Diğer eserleri

Ünlü pedagogun diğer kitapları, Ana-babaların Korkulu Rüyası Çocuklara Yönelik Taciz, Anne-Baba ve Çocuklar İçin Tatil Rehberi, Annelik Sanatı, Bilmezsen Korkarsın Tabi Terapi Hikâyeleri-1 (Korku), Çocuk Deyip Geçmeyin, Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural, Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar, Çocuk Eğitiminde Köşe Taşları, Çocuk Eğitiminde Pozitif İletişim, Çocuk Neyi Neden Yapar? Çocuk Terbiyesinde Doğru Bilinen Yanlışlar, Çocukluk Sırrı, Doğal Ebeveynlik, Ergenlik Döneminde 100 Temel Kural, Güvenli Bağlanma, Labirent (Mahremiyet Eğitimi), Mahremiyet Eğitimi, Nezaket ve Zarafet için Mahremiyet Eğitimi, Rahat Bırakın Beni, Gençlik Terapi Hikayeleri-1 (Sosyal Fobi), Tatil Sürecinde Çocuk Eğitimi, Tutunma Çabası Aidiyet şeklindedir.

Evli olan Adem Güneş, dört çocuk babasıdır.