Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Suat Suna Kimdir?

0 489

26 Mayıs 1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Suat Suna, müziğe, keman ustası olan babası Mehmet Sait Suna’dan etkilenerek daha çocuk yaşta iken merak salmıştır. Annesi Tomris Suna avukatlık yapmıştır. Aile boyu sanatçı olan Suna’ların diğer üyesi ve Suat Suna’nın kardeşi Selçuk Suna klarnet ustasıdır. Suat Suna daha 4 yaşında iken keman çalmaya başlamıştır. Aynı zamanda İstanbul Üniveresitesi Konervatuarı keman bölümünden 1992 yılından mezun olmuştur. 1994 yılında Fransız Saint Benoit Lisesini tamamlamıştır.

Girmiş olduğu Fransız Filoloji bölümünü yarıda bırakmış, 1998 yılında Maltepe Üniversitesinde iletişim bölümünü başladı ve mezuniyeti sonrası TRT 1’de “ çocuk saati” programını sunmuştur.

Lise zamanında Milliyet gazetesinin tertip ettiği liseler arası yarışmayı 1. Olarak kazanan Suat Suna sonraki süreçte onlarca hediyenin sahibi oldu. 150 den daha çok şarkının yapımcısı olan sanatçı, Yıldız Tilbe, Fatih Erkoç, Asya, Mahsun Kırmızıgül, Hülya Avşar, Zeynep, Sinan Özen, Seren Serengil, Aşkın Nur Yengi, Serpil Çakmaklı, Emrah Dinçer ve Berna Arıcı yanı sıra daha onlarca sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Ayşecik ve Erguvan yılları isimli dizilerin müziklerini yapmıştır. Sanatçı aynı zamanda “ Zeynep “ isimli dizinin başrol oyuncusu olarak oyunculuk sektöründe da yer almıştır. Ancak başka herhangi bir filmde oynamamıştır. Kendisine ait müzik şirketinin de sahibidir.

1997 yılında Melike Özcan ile dünya evine girmiş ancak anlaşamayarak 2008 yılında boşanmışlardır. 2012 yılında ise Burcu Balkanlı ile evlenmiştir. Bugüne kadar 11 albüm yapan Suat Suna çok büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Albümleri sırası ile: Ansızın çektin gittin, Sözüne kanmam, Hasret fenerleri, Rüyam ve sen, Yapamam Sensiz, Yolun açık olsun, Sana haksızlık ettim, Su damlası, Leyla, 10, Aşkın adıdır.

Aşk şarkılarının adamı: Suat Suna

Aşk şarkılarının adamı olarak bilinen sanatçı, 2017 yılından çıkarmış olduğu ” seni buldum “ single parçası ile kısa sürede büyük bir beğeni sayısına ulaşmış ve radyolar ile müzik kanallarında en çok istek alan listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Yılların eskitemediği sanatçı bundan sonra da başarılı şarkılara imzasını atacağı kesindir.