Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Talha Uğurluel Kimdir?

Talha Ugurluel
0 2.144

Başarılı bir yazar olan Talha Uğurluel’in memleketi Manisa’dır. 1997 yılında Manisa Celal Bayar üniversitesi, tarih bölümünden mezun olmuştur. Yaklaşık 8 yıl boyunca radyolarda tarih programları yapmıştır. Yerli ve yabancı dergilerde yazmış olduğu birçok makalesi yayınlanmıştır. Talha Uğurluel kimdir sorusunun cevabı ‘’gençlere tarihi sevdiren adam’’ olarak bilinir. Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi, Dünyaya Hükmeden Sultan, Sarayın Kutsalları, Balkanların Başkenti Edirne, Kanuni’nin Akıl Oyunları, Tarih Tıbbı Konuşturdu, Mekânlar ve Olaylar İle Hz. Muhammed’in Hayatı adlı kitapların yazarı olan Uğurluel, hala Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde Akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra Çanakkale, Edirne, Kanuni, Mekke ve Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları da yapmıştır.

Talha Uğurluel bazı eserlerin de editörlüğünü yapmıştır. Bu eserlerden birkaç tanesi; Mukaddes Emanetler, Timur’un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa’nın Hatıratı ve Harp Mecmuası’dır. Ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerine kültür gezileri düzenlemekte olup, iki dilde profesyonel Turist rehberliği yapmaktadır. Muhtelif Turizm Acentalarının AR-Ge Yönetmenidir. Tüm dünyada ve özellikle de Türkiye’de birçok seminer vermektedir. Habertürk kanalında yayınlanan Öteki Gündem programının danışmanlığını yapmakta olup aynı zamanda TRT Radyo 1 de ‘’ Konuşan Tarih ’’ programını 4 yıldır sunmaktadır. Aşağıda Talha Uğurluel’in yazmış olduğu kitapların birkaçından özetle bahsedeceğiz.

Talha Uğurluel’in Bazı Kitapları

  • Osmanlı’nın Kalbini Bekleyenler

Bu kitapta Uğurluel, Osmanlı döneminde yaşayan kişileri ve hayat hikâyelerini, yaşam tarzlarını anlatmıştır. Osmanlı’nın kalbi olarak adlandırdığı birbirinden kıymetli ve değerli devlet ve siyaset adamlarının ve padişahların şimdiki gençlere örnek olan yaşantılarına değinmiştir. Osmanlının farklı döneminde yaşayan kişilerin hayatlarını, bilinmeyen yönlerini, bu vatan için verdikleri mücadeleleri, yani kısaca Osmanlı tarihini ele almıştır.

  • Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi

Osmanlı devletinin 1. Dünya savaşı sırasında Çanakkale toprakları için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Talha Uğurluel, Çanakkale savaşının sebeplerine, savaşın aktörlerine, deniz ve kara savaşlarına, savaştan sonraki yaşanan olaylara kolay anlaşılabilen, akıcı bir üslupla değinmiştir.

  • Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed’in Hayatı Mekke / Medine

Bu eserde Peygamber Efendimizin hayatını, İslam Tarihinde yaşanmış olan hadiseleri, kutsal topraklara da değinerek anlatmaktadır. Peygamber Efendimizin doğduğu, büyüdüğü, peygamberlikle görevlendirildiği ve vefat ettiği Mekke ve Medine’yi iki bölüme ayırarak, görsellerle anlatmıştır.