Kimdir O - Aslen Nereli - Biyografiler - Kaç Yaşında

Tülay Günal Çimenser Kimdir?

0 3.123

9 Eylül 1970 yılında Kastamonu’ da hayata gözlerini açan güzel oyuncu Tülay Günal Çimenser, çocukluk yıllarından itibaren tiyatroya ve müziğe derin bir sevgi ve ilgi besledi. İlköğretim ve lise eğitimini Kastamonu’ da mahalli okullarda aldı. Lisans eğitimine Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ nin Tiyatro Bölümü’ nde devam eden Çimenser, eğitim hayatını bitirdikten sonra İstanbul’ a yerleşti. Diplomasını aldıktan sonra geçimini sağlamak ve müziğe olan bağlılığından kopmamak amacıyla Işın Karaca ile birlikte sahne almaya başladı. Yine bu dönemde sesinin güzelliğiyle dikkat çeken ve solistik yapmayı devam ettiren Tülay Günal, boks ile de ilgilendi ve amatör olarak bir sene boks yaptı.

İş Hayatı:

1993 yılına gelindiğinse ise tiyatroculuğa ilk adımını atmak üzere tayininin çıktığı Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda görev almaya başladı. Kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Çimenser, birkaç yıl sonra Ankara Devlet Tiyatrosuna tayin edildi. Devlet daireleri dışında Dostlar Tiyatrosu ve Oyun Atölyesi’ nde de çalışan Tülay Günal, bir röportajında Haluk Bilginer ve Levent Kırca ile o dönemde çalışmasının kendisi için çok büyük bir tecrübe kaynağı olduğunu söyledi. Tiyatroda kendini ispat ettikten sonra kameraların önüne geçmenin vaktinin geldiğini düşünen Çimenser, ilk sinema projesi olan “Sis ve Gece” adlı filmde rol aldı.

Sinema filminin ardındansa ilk dizi filmi 2007 yılında Kanal D’ de yayınlanan “Asi” ile geldi. Burada Asi dizisinin jenerik müziğinin sözlerinin Tülay Gülay’ a ait olduğunu belirtmek, müziğe olan yeteneğinin hiç de azımsanamayacak derecede olduğunu gösteren örneklerden biridir. Asi’ den sonra bir süre kameralara ara veren Çimenser, bu aralıkta tiyatro ile ilgilenmeye devam etti ve 2015 yılında “Tatlı Küçük Yalancılar” dizisi ile ekranlara geri döndü. Tatlı Küçük Yalancılar’ ın bitiminde “Kördüğüm” dizisinde İbrahim Çelikkol ve Belçim Bilgin gibi önemli isimlerle birlikte çalışma fırsatı elde etti. Son olarak ise 2017 yılında gösterime giren “Fi Çi Pi” dizisinin ekibine katıldı ve dizi 2.sezonu olan Çi ile hala devam etmekte.

İşkolik özelliğiyle bilinen Çimenser, özel hayatından haraketliliği sevmeyen ve boş vakitlerinde kendine zaman ayırmayı seven biri. Birçok kez “En İyi Kadın Tiyatrocu” ödülüne layık görülen Tülay Günal’ ın en büyük hayali ise günün birinde kendi tiyatrosunu açabilmek.